Instrukcja montażu, pielęgnacji i użytkowania Brother Js1420 jest bardzo ważnym dokumentem, który zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące użytkowania tego modelu drukarki. Przed rozpoczęciem użytkowania należy dokładnie przeczytać instrukcję i zrozumieć wszystkie jej instrukcje. Instrukcja powinna zawierać informacje na temat montażu drukarki, jej konfiguracji i ustawień, jak również informacje dotyczące pielęgnacji i konserwacji. Ponadto, instrukcja powinna zawierać informacje dotyczące bezpieczeństwa i instrukcje dotyczące użytkowania drukarki w celu uniknięcia uszkodzenia lub awarii. Instrukcja montażu, pielęgnacji i użytkowania Brother Js1420 jest bardzo ważnym dokumentem, który należy ściśle przestrzegać w celu zapewnienia prawidłowego działania drukarki.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcja montażu, pielęgnacji i użytkowania Brother Js1420
Wypowiedzenie umowy to najczęstsza forma rozwiązania stosunku pracy. Większość umów o pracę, a już na pewno umowę zawartą na czas nieokreślony, można wypowiedzieć. Aby skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę jedna ze stron musi skutecznie doręczyć drugiej dokument wypowiedzenia.
Czym jest wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Kodeks pracy wymienia tu również porozumienie stron, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia i rozwiązanie z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta.
Co do zasady umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu. Przed jego upływem może być jednak rozwiązania właśnie za wypowiedzeniem.
Ważne! Umowę o pracę za wypowiedzeniem może rozwiązać każda ze stron. Może to zatem zrobić zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę
Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Kodeks pracy przewiduje różne okresy wypowiedzenia dla poszczególnych rodzajów umów.
Rodzaj umowy a okres wypowiedzenia
Poniżej podstawowe w tabeli przedstawione zostały podstawowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę w zależności od rodzaju umowy.
Umowa o pracę | na czas nieokreślony/nieokreślony 2 tygodnie pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy 1 miesiąc pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy 3 miesiące pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata na okres próbny 3 dni robocze okres próbny nie przekracza 2 tygodni 1 tydzień okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie okres próbny wynosi 3 miesiące |
Jak prawidłowo ustalić okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Warto pamiętać, iż okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
Jak już wspomniano, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Do takiego okresu wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy. W innych przypadkach również stosuje się tę zasadę, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem tego okresu. Co istotne, dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną ze stron można ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy, a ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy.
Z wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę wiąże się ważne dla pracownika uprawnienie w postaci zwolnienia na poszukiwanie pracy. Pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę. Zwolnienie takie ma wymiar 2 lub 3 dni roboczych w zależności od tego, w jakim występuje okresie wypowiedzenia (odpowiednio w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego lub trzymiesięcznego wypowiedzenia).
Pamiętajmy też, iż w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową.
Pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca, jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Pracownikowi przysługuje wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia jest możliwe z winy pracownika i z innych przyczyn.
Wypowiedzenie umowy o pracę bez wypowiedzenia w winy pracownika często nazywane jest zwolnieniem dyscyplinarnym. Pracodawca może w ten sposób rozwiązać z pracownikiem umowę w przypadku:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Pierwszy z warunków w postaci ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych jest pojęciem dość ogólnym, dlatego wzbudza sporo kontrowersji. Jest też przedmiotem wielu orzeczeń sądów. Przykładowo w wyroku z dnia 11 marca 2020 r. (sygn. III PK 24/19) Sąd Najwyższy uznał, iż w pojęciu "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych" mieszczą się trzy elementy. „Przy dokonywaniu kwalifikacji zachowania pracownika jako ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych ustawodawca wymaga więc po pierwsze - aby było ono bezprawne, czyli naruszające objęte treścią stosunku pracy obowiązki o charakterze podstawowym, po drugie - by znamionowała je ciężka wina (tzw. subiektywna), przez którą rozumie się umyślność lub rażące niedbalstwo, po trzecie - aby spowodowało poważne naruszenie interesów pracodawcy bądź naraziło go na szkodę, przy czym wystarcza samo zagrożenie powstania takich skutków. Dodać do tego trzeba, że uzasadnioną przyczyną rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k. p. nie musi być jedynie zawinione uchybienie”.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia również z powodu długotrwałej choroby pracownika. Jest to możliwe, gdy niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia także w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wyżej wymienione, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Przepisy określają jednak sytuacje, gdy bez wypowiedzenia nie jest możliwe rozwiązanie umowy. Tak jest w przypadku nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku czy w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną (w okresie popierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku). Po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie jest możliwe.
Czy bez wypowiedzenia może rozwiązać umowę o pracę również pracownik? Tak. Takie rozwiązanie umowy przez pracownika jest możliwe, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Ponadto pracownik może rozwiązać umowę o pracę w takim trybie, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Pracownik powinien pamiętać o zachowaniu formy pisemnej dla oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Należy również wskazać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.
Ważne! Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Ta forma rozwiązania umowy o pracę z jednej strony daje obu stronom sporą elastyczność, z drugiej zaś wymaga współdziałania. Każda ze stron może wyjść z inicjatywą zawarcia takiego porozumienia. Przepisy nie wymagają formy pisemnej do zawarcia porozumienia, ale warto ją zastosować jako dowód przy ewentualnym sporze.
Wypowiedzenie umowy o pracę - wzory
Poniżej prezentujemy przykładowe wzory wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika
…………………… dnia …………….. r.
(miejscowość i data)
Pracownik:
…………………………..
…………………………..
(dane pracownika)
Pracodawca:
……………………………
……………………………
(dane pracodawcy)
Wypowiedzenie umowy o pracę
Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą dnia ………………….. (data podpisania umowy o pracę) w …………………. (miejscowość gdzie została podpisana umowa) pomiędzy ………………………. (pełna nazwa pracodawcy) a ………………………………….. (imię i nazwisko pracownika) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego ……………………………
z poważaniem…………………….
(podpis pracownika)
Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia
………………………………………….
(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej)
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika POBIERZ WZÓR >>>
Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów
NOWOŚĆ na Infor. pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
W tej części znajdziesz materiały do pobrania, które mogą być pomocne
przy korzystaniu z naszych usług
Cennik usług
Cennik usług TNT ważny od 2. 01. 2023
Opłaty celne obowiązują od 1. 07. 2020
Należności celno-podatkowe naliczane przy odprawie celnej importowej przesyłek FedEx i TNT
Pakowanie przesyłek
Bezpieczne akowanie przesyłek - praktyczne wskazówki
Dla kandydatów
Oświadczenie o ochronie prywatności dla kandydatów (PL) - pobierz
Candidate Privacy Notice (ENG) - pobierz
Inne
Formularz COD - pobierz
Formularz zmiany COD - pobierz
Oświadczenie e-faktura - pobierz
Procedury działkowe – dla Zarządu
Poniżej znajdują się dokumenty, które wg nowej ustawy, statutu i regulaminu są stosowane w różnych sytuacjach przez zarządy ROD. W imieniu Polskiego Związku Działkowców zastrzegam prawo do używania powyższych dokumentów wyłączenie na potrzeby statutowe Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców. Wykrycie przypadku używania tych dokumentów w innych Stowarzyszeniach niż Polski Związek Działkowców będzie zgłaszane jako naruszenie praw autorskich.
Interaktywny formularz, który można wypełnić na komputerze a następnie wydrukować.
POBIERZ
Interaktywny formularz, który można wypełnić na komputerze a następnie wydrukować. pl/wp-content/uploads/2022/05/02-podanie-o-przydzial-przeniesienie-prawa-do-dzialki. pdf" target="_blank" rel="noopener">POBIERZ
Zanim prezes ROD podpisze umowę z działkowcem, powinna zostać podjęta uchwała zezwalająca prezesowi na podpisanie umowy. pl/wp-content/uploads/2022/05/07-uchwala-w-sprawie-wyrazenia-zgdy-na-dzierzawe. pdf" target="_blank" rel="noopener">POBIERZ
Poniższy dokument wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej ma zastosowanie w przypadku nabycia działki drogą przeniesienia prawa między dwoma działkowcami. pl/wp-content/uploads/2022/05/08-01-wypowiedzenie_umowy_dzialkowiec-dzialkowiec. pdf" target="_blank" rel="noopener">POBIERZ
Poniższy wzór uchwały ma zastosowanie w przypadku wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej, działki nabytej drogą przeniesienia prawa między dwoma działkowcami. pl/wp-content/uploads/2022/05/08-02-uchwala-o-wypowiedzeniu-umowy-dzialkowiec-dzialkowiec. pdf" target="_blank" rel="noopener">POBIERZ
Poniższy dokument wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej ma zastosowanie w przypadku nabycia działki drogą przeniesienia prawa między zarządem ROD a działkowcem. pl/wp-content/uploads/2022/05/09-01-wypowiedzenie-umowy-zarzad-dzialkowiec. pdf" target="_blank" rel="noopener">POBIERZ
Poniższy wzór uchwały ma zastosowanie w przypadku wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej, działki nabytej drogą przeniesienia prawa między zarządem a działkowcem. pl/wp-content/uploads/2022/05/09-02-uchwala_o_wypowiedzeniu_umowy_zarzad-dzialkowiec. pdf" target="_blank" rel="noopener">POBIERZ
Poniższy dokument wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej ma zastosowanie w przypadku nabycia działki drogą przeniesienia prawa przed 2014 rokiem. pl/wp-content/uploads/2022/05/10-01-wypowiedzenie_umowy_zarzad-dzialkowiec-przed-2014-rok. pdf" target="_blank" rel="noopener">POBIERZ
Poniższy wzór uchwały ma zastosowanie w przypadku wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej, działki nabytej drogą przeniesienia prawa przed 2014 rokiem. pl/wp-content/uploads/2022/05/10-02-uchwala-o-wypowiedzeniu-umowy-zarzad-dzialkowiec-przed-2014-rok. pdf" target="_blank" rel="noopener">POBIERZ