Informacje dotyczące bezpieczeństwa Emerson Fisher 1066sr

Bezpieczeństwo jest bardzo ważnym elementem w procesorze Emerson Fisher 1066sr. Aby zapewnić wysoką wydajność i bezpieczeństwo, procesor wyposażony jest w szereg funkcji zabezpieczających. Przede wszystkim, procesor posiada funkcję autoryzacji, która ogranicza dostęp do systemu tylko do osób posiadających wybrane pozwolenia. Pozwala to zapewnić bezpieczeństwo danych i zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do systemu. Procesor jest również wyposażony w funkcję szyfrowania, która pozwala zabezpieczyć dane przed nieautoryzowanym dostępem. Dodatkowo, procesor wyposażony jest w funkcję monitorowania, która pozwala monitorować system i wykrywać nieautoryzowane działania. Wszystkie te funkcje pozwalają zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa w procesorze Emerson Fisher 1066sr.

Ostatnia aktualizacja: Informacje dotyczące bezpieczeństwa Emerson Fisher 1066sr

Od jakiegoś czasu nasza rzeczywistość w sieci wygląda inaczej. Rozwój technologii, wzrost wykorzystania na szeroką skalę rozwiązań chmurowych, COVID-19, zmiana modelu pracy, uczenia się, czy też robienia zakupów – to zagrożenia i wyzwania przed którymi stajemy jako zarządzający organizacjami, pracownicy, uczniowie oraz użytkownicy Internetu każdego dnia.

Czym jest bezpieczeństwo w sieci?

Odpowiedź na to pytanie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia analizy i oceny wielu elementów składowych sieci, której podatności mogą być wykorzystane np. w celu zdobycia informacji przez osoby nieupoważnione jej do posiadania. System bezpieczeństwa składa się zarówno z wielu elementów procesowych jak i technologicznych. W zależności od infrastruktury z jakiej korzystamy musimy umieć odpowiedzieć na różnego rodzaju zagrożenia związane z siecią. Skuteczne zarządzanie ryzykiem w bezpieczeństwie informacji oraz kilka podstawnych, uniwersalnych zasad korzystania z Internetu podnosi poziom bezpieczeństwa w sieci i może uchronić nas, nasze organizacje przed utratą reputacji, stratami finansowymi czy też innymi negatywnymi skutkami związanymi z kradzieżą danych.

Kiedy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo w sieci?

Za każdym razem, gdy łączymy się z Internetem za pośrednictwem różnego rodzaju urządzeń jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, stąd tak ważne jest zadbanie od bezpieczeństwo w sieci od strony wykorzystywanego sprzętu i narzędzi.

Router jest pierwszym urządzeniem łączącym nas z Internetem, niezależnie od tego czy jest to sieć prywatna czy służbowa. Odpowiednie zabezpieczenie routera jest podstawą, która chroni przed uzyskaniem do niego dostępu przez osoby nieupoważnione mogące przejąć kontrolę nad wszystkimi innymi urządzeniami wpiętymi w wykorzystywaną sieć w nieograniczony sposób.

Urządzenia końcowe takie jak komputery, smartfony, tablety, drukarki, nośniki danych i inne urządzenia, które mają możliwość lub są podłączone do sieci – to kolejne istotne elementy mające podatności, które atakujący może wykorzystać.

Brak odpowiednich zabezpieczeń urządzeń końcowych i dostanie się informacji w niepowołane ręce to konsekwencje finansowe, reputacyjne oraz prawne dla organizacji.

Konta do sklepów internetowych, portali społecznościowych i rozwiązań chmurowych na których znajdują się oprócz podstawowych danych o jego użytkowniku również dane dotyczące kart płatniczych, których pozyskanie może spowodować znaczne straty finansowe to następny element, na który należy zwrócić szczególną uwagę.

Poczta elektroniczna, za pośrednictwem której przetwarzamy wiele ważnych i istotnych informacji, których ujawnienie może mieć bardzo dotkliwe konsekwencje to jeden z najistotniejszych elementów. Pozyskanie dostępu do skrzynki pocztowej może spowodować nabycie danych do logowania do wszystkich systemów powiązanych (kont chmurowych, sklepów internetowych, kont bankowych) oraz wyłudzenie informacji od innych osób, organizacji którzy są adresatami lub odbiorcami naszych wiadomości e-mail.

Jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci?

Do najczęstszych zagrożeń, które czyhają na użytkowników Internetu są: phishing, malware i pharming.

Phishing czyli podszywanie się pod inne osoby np. firmy kurierskie, operatorów mediów czy też osoby które dobrze znamy np. naszych bezpośrednich przełożonych, znajomych. Celem takiego ataku jest wyłudzenie poufnych informacji, które pozwolą uzyskać atakującemu dostęp np. do kont bankowych, kont społecznościowych czy systemów wykorzystywanych przez organizacje w których pracujemy. Mechanizm takiego ataku polega na wysłaniu fałszywego maila lub przekierowaniu na fałszywe strony internetowe prawie identycznie wyglądające do prawdziwych poprzez komunikaty np. o zdezaktywowaniu konta i konieczności jego aktywacji poprzez kliknięcie na otrzymany link.

Innym mechanizmem wyłudzania informacji poprzez sieć jest Malware – szkodliwe oprogramowanie, które ma na celu bez wiedzy użytkownika, potajemnie uzyskać dostęp do urządzania. Przykładami takiego szkodliwego oprogramowania są: wirusy, robaki, konie trojańskie oraz oprogramowania szpiegujące. Oprogramowanie to może nie tylko niszczyć dane przetwarzane, ale również infekować inne osoby poprzez rozsyłanie zainfekowanej poczty e-mail.

Niebezpieczną dla użytkownika oraz trudną do wykrycia formą phishingu jest pharming. Jest to atak polegający na przekierowaniu użytkownika odwiedzającego prawdziwą stronę np. banku na stronę fałszywą, której zadaniem jest zainstalowanie na urządzeniu złośliwego oprogramowania zbierającego dane, loginy, hasła, do których dostęp otrzymują przestępcy.

Jak możemy zapewnić bezpieczeństwo w sieci?

Oto kilka podstawowych zasad, których stosowanie zwiększy nasze i organizacji w których pracujemy bezpieczeństwo. Pamiętajmy zatem aby:

  • aktualizować wykorzystywane oprogramowanie na bieżąco tj. po wydaniu nowej wersji aktualizacji, gdyż zawierają one poprawki lub dodatkowe zabezpieczenia związane z wykrytymi lukami w bezpieczeństwie lub konfiguracji;
  • instalować systemy licencjonowane i wspierane przez producenta;
  • używać programu antywirusowego, który ma na celu zabezpieczyć nasz komputer przed rożnego rodzaju wirusami, a także trojanami, które tworzą poważne podatności systemu na przedostanie się innych rodzajów zagrożeń;
  • pobierać aplikacje tylko z oficjalnych stron producenta oraz partnerów;
  • zmieniać domyślne hasła dla routerów oraz innych urządzeń i systemów;
  • stosować skomplikowane hasła uniemożliwiające ich odgadniecie w łatwy sposób, unikać ciągów znaków logicznych, które można powiązać z użytkownikiem;
  • korzystać z Managera Haseł, za pomocą którego jest możliwość generowania skomplikowanych haseł;
  • nie zapisywać haseł w przeglądarkach;
  • stosować mechanizm MFA, jako dodatkowy składnik uwierzytelnienia, zawsze gdy jest taka możliwość – w przypadku pozyskania hasła przez osobę nieupoważnioną, zalogowanie się do systemu nie będzie możliwe bez drugiego składnika zabezpieczenia;
  • posiadać wydzieloną sieć WIFI dla gości, ponieważ nie wiemy na jakim poziomie jest zapełnione bezpieczeństwo, na urządzeniach które wykorzystuje gość;
  • unikać korzystania z sieci ogólnodostępnych, ponieważ w łatwy sposób osoba będąca w tej samej ogólnej sieci może przychwycić wszystkie dane przetwarzane na urządzeniu;
  • nie otwierać maili z nieznanego, niepewnego źródła oraz nie klikać w linki od nieznanego nadawcy;
  • weryfikować adresy mailowe z których otrzymujemy wiadomości i w przypadku podejrzeń zgłaszać do wskazanych osób w organizacji w celu ich sprawdzenia.

Stosowanie zasad bezpieczeństwa w sieci to zapewnienie solidnej podstawy bezpieczeństwa informacji. Stosowanie zasad bezpieczeństwa to element budowania odpowiedniej świadomości, kultury korzystania z sieci pozwalającej zachować bezpieczeństwo. Te wszystkie elementy: zabezpieczenia oraz świadomość zapewnia skutecznie wdrożony system zarzadzania bezpieczeństwem informacji (ISO 27001) oraz zarządzanie ryzykiem informacyjnym (ISO 27005).

Autor: Iwona Hećko

Specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa informacji, ochrony danych osobowych oraz ciągłości działania. Członek Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Danych, audytor wiodący oraz trener systemów ISO 27001 oraz ISO 22301. Inżynier oraz absolwentka studiów podyplomowych w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji SGH w Warszawie.

Swoją przygodę z systemami zarządzania, w tym w szczególności systemem zarządzania bezpieczeństwem informacji rozpoczęła ponad 10 lat temu w międzynarodowej organizacji zajmującej się archiwizacją i digitalizacją danych. Potem zajmowała się wdrożeniem i utrzymaniem systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, a następnie systemu zarządzania ciągłością działania z elementami ochrony infrastruktury krytycznej w organizacji z sektora gazowniczego. Od kilku lat wdraża oraz audytuje systemy bezpieczeństwa informacji, ciągłość działania w organizacjach z różnych branż i sektorów. W chwilach wolnych pasjonatka wędrówek górskich oraz technik projektowania ogrodów.

Nasz najnowszy Newsletter BSI

OSTRZEŻENIE: Postępowanie niezgodne z instrukcją może spowodować pożar, porażenie prądem, uraz lub uszkodzenie iPada lub innego sprzętu. Przed rozpoczęciem używania iPada przeczytaj wszystkie poniższe informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Obsługa iPada należy obsługiwać, zachowując ostrożność. Urządzenie jest wykonane z metalu, szkła i plastiku, a w środku zawiera czułe elementy elektroniczne. W przypadku upuszczenia, przypalenia, przebicia, zgniecenia lub kontaktu z płynami iPad lub jego bateria może ulec uszkodzeniu. Jeśli podejrzewasz, że iPad lub jego bateria są uszkodzone, przestań używać urządzenia, ponieważ może to skutkować przegrzaniem i obrażeniami. Nie używaj iPada z rozbitym ekranem, ponieważ może to skutkować obrażeniami. Aby uniknąć zarysowania iPad, warto korzystać z etui lub pokrowca.

Naprawa iPada nie należy otwierać ani próbować naprawiać go samodzielnie. Demontaż iPada może spowodować jego uszkodzenie lub być przyczyną obrażeń. Jeśli iPad został uszkodzony, działa nieprawidłowo lub został narażony na działanie płynu, skontaktuj się z Apple lub z autoryzowanym serwisem Apple. Naprawy dokonywane przez podmioty inne niż Apple lub autoryzowanym serwisem Apple mogą być dokonywane bez użycia oryginalnych części zamiennych Apple, co może wpływać na bezpieczeństwo korzystania z urządzenia i jego funkcjonalność. Aby uzyskać więcej informacji na temat napraw i serwisu, odwiedź witrynę poświęconą naprawom iPada.

Bateria Bateria iPada powinna być wymieniana tylko przez wykwalifikowanego technika, aby uniknąć jej uszkodzenia mogącego spowodować przegrzanie, pożar lub obrażenia użytkownika. Bateria musi zostać poddana recyklingowi lub utylizacji osobno od odpadków domowych, zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i wytycznymi. Aby uzyskać więcej informacji na temat naprawy i recyklingu baterii, odwiedź witrynę Serwis i recykling baterii.

Lasery System kamer TrueDepth oraz skaner LiDAR zawierają jeden lub więcej laserów. Te systemy laserowe mogą zostać wyłączone ze względów bezpieczeństwa, jeśli urządzenie zostanie uszkodzone lub będzie działać nieprawidłowo. Jeśli otrzymasz powiadomienie na iPadzie, że system laserowy został wyłączony, zawsze należy zlecić jego naprawę Apple lub autoryzowanemu serwisowi. Nieprawidłowa naprawa, modyfikacja lub użycie nieoryginalnych komponentów Apple w systemach laserowych może uniemożliwić prawidłowe działanie mechanizmów zabezpieczających i spowodować narażenie na niebezpieczeństwo oraz obrażenia oczu lub skóry.

Rozpraszanie uwagi Korzystanie z iPada w niektórych okolicznościach może rozpraszać uwagę użytkownika i stwarzać niebezpieczne sytuacje (unikaj na przykład korzystania ze słuchawek w czasie jazdy na rowerze oraz wysyłania wiadomości tekstowych podczas prowadzenia samochodu). Przestrzegaj zasad zakazujących lub ograniczających korzystanie z urządzeń lub słuchawek.

Nawigacja Mapy wymagają usług transmisji danych. Usługi te mogą ulec zmianie, a ich dostępność zależy od kraju i regionu, więc mapy oraz informacje związane z położeniem mogą być niedostępne, niedokładne lub niekompletne. Zawsze porównuj informacje podawane przez aplikację Mapy z otoczeniem. W czasie korzystania z funkcji nawigacji kieruj się zdrowym rozsądkiem. Zwracaj uwagę na warunki panujące na drodze oraz znaki drogowe i dostosowuj do nich swoje zachowanie. Dla niektórych funkcji Map wymagane są usługi lokalizacji.

Ładowanie Do ładowania iPada używaj dołączonego przewodu USB i zasilacza. iPada możesz także ładować przy użyciu zasilaczy i przewodów innych firm, oznaczonych logo „Made for iPad”, jeśli są zgodne ze standardem USB 2. 0 lub nowszym oraz z przepisami obowiązującymi w danym kraju, a także z międzynarodowymi i regionalnymi normami bezpieczeństwa. Inne zasilacze mogą nie spełniać stosownych standardów bezpieczeństwa, a używanie ich może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Korzystanie z uszkodzonych przewodów lub ładowarek, jak również ładowanie baterii z narażeniem na działanie wilgoci, może spowodować pożar, porażenie prądem i inne obrażenia oraz uszkodzenie iPada i innego sprzętu. W przypadku ładowania baterii iPada przed podłączeniem zasilacza do gniazda sieciowego należy się upewnić, że przewód USB jest prawidłowo włożony do zasilacza. Ważne jest, aby podczas używania lub ładowania iPad, przewód USB i jego zasilacz znajdowały się w miejscu o dobrej wentylacji.

Przewód i złącze do ładowania Unikaj przedłużonego kontaktu przewodu i złącza do ładowania ze skórą, gdy przewód jest podłączony do źródła zasilania, ponieważ może to spowodować dyskomfort lub uraz. Unikaj spania lub siedzenia na przewodzie lub złączu do ładowania.

Przedłużone działanie wysokiej temperatury iPad oraz jego zasilacz USB spełniają stosowne wymogi i limity dotyczące temperatury powierzchni urządzeń, określone przez przepisy obowiązujące w danym kraju oraz międzynarodowe i regionalne normy bezpieczeństwa. Nawet jednak w ramach tych ograniczeń znacznie przedłużony kontakt z gorącymi powierzchniami może powodować dyskomfort lub obrażenia. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, aby unikać sytuacji, w których Twoja skóra ma kontakt z urządzeniem lub zasilaczem podczas dłuższego ładowania baterii. Na przykład, nie umieszczaj urządzenia ani zasilacza pod kocem, poduszką lub w kontakcie ze swoim ciałem, gdy urządzenie jest podłączone do zasilania. Podczas używania lub ładowania iPad i jego zasilacz muszą znajdować się w miejscu o dobrej wentylacji. Zwracaj szczególną uwagę, jeśli Twój stan zdrowia ma wpływ na odczuwanie kontaktu ciała z wysoką temperaturą.

Zasilacz Apple USB Aby bezpiecznie korzystać z zasilacza Apple USB i zmniejszyć ryzyko obrażeń lub szkód wywołanych przegrzaniem, podłączaj zasilacz bezpośrednio do gniazda zasilania. Nie używaj zasilacza w mokrych miejscach, na przykład w pobliżu umywalek, wanien i pryszniców. Nie podłączaj ani rozłączaj zasilacza, gdy masz mokre ręce. Nie używaj zasilacza ani przewodów, jeśli:

  • Wtyczka przewodu lub jej wtyki są uszkodzone.

  • Przewód zasilacza jest przetarty lub uszkodzony w inny sposób.

  • Zasilacz jest narażony na nadmierną wilgoć albo został zalany dowolną cieczą.

  • Zasilacz został upuszczony i ma uszkodzoną obudowę.

Specyfikacja techniczna zasilacza USB:

Częstotliwość

50–60 Hz, jedna faza

Napięcie

100‑240 V (prąd zmienny)

Napięcie wyjściowe

Określone na obudowie zasilacza

Utrata słuchu Słuchanie dźwięków na wysokim poziomie głośności może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Szum tła oraz słuchanie głośnych dźwięków przez długi czas mogą sprawiać, że dźwięki wydają się cichsze niż są w rzeczywistości. Przed włożeniem jakichkolwiek słuchawek do ucha należy rozpocząć odtwarzanie i sprawdzić poziom głośności. Informacje o ustawianiu limitu maksymalnej głośności w iPadzie znajdziesz w części Redukowanie w Ustawieniach głośnych dźwięków ze słuchawek. Aby uzyskać więcej informacji na utraty słuchu, odwiedź witrynę Dźwięk i słuch.

OSTRZEŻENIE: Aby zapobiec uszkodzeniu słuchu, nie należy długo słuchać dźwięków na wysokim poziomie głośności.

Działanie sygnałów radiowych iPad używa sygnałów radiowych do łączenia się z sieciami bezprzewodowymi. Aby uzyskać informacje na temat skutków działania sygnałów radiowych (ang. RF, radio frequency) oraz sposobów minimalizowania narażenia na nie, przejdź do Ustawień  i stuknij w Ogólne > Informacje prawne i certyfikaty > Narażenie na RF, albo odwiedź witrynę Ekspozycja na fale radiowe.

Zakłócenia częstotliwości radiowych Należy stosować się do znaków i ostrzeżeń zabraniających lub ograniczających korzystanie z urządzeń mobilnych. iPad został zaprojektowany, przetestowany i wyprodukowany z uwzględnieniem przepisów o emisji fal radiowych, ale emisje iPada mogą negatywnie wpływać na działanie innych urządzeń elektronicznych i powodować ich nieprawidłowe działanie. W określonych przypadkach (np. podczas podróży samolotem lub na żądanie władz) należy wyłączyć iPada, aktywować tryb Samolot albo wyłączyć nadajniki bezprzewodowe (Ustawienia  > Wi‑Fi oraz Ustawienia > Bluetooth).

Zakłócenia pracy urządzeń medycznych iPad, iPad Smart Cover, Smart Folio, Smart Keyboard Folio, Magic Keyboard, Magic Keyboard Folio oraz Apple Pencil zawierają magnesy oraz elementy i urządzenia radiowe, które emitują pola elektromagnetyczne. Te magnesy oraz pola elektromagnetyczne mogą zakłócać działanie urządzeń medycznych.

Aby uzyskać informacje na temat danego urządzenia medycznego oraz ewentualnej konieczności zachowywania bezpiecznej odległości między nim a iPadem, nakładką Smart Cover, etui Smart Folio, etui Smart Keyboard Folio, klawiaturą Magic Keyboard do iPada oraz rysikiem Apple Pencil, skonsultuj się ze swoim lekarzem i producentem urządzenia. Producenci często udostępniają zalecenia dotyczące bezpiecznego użycia ich urządzeń w pobliżu produktów bezprzewodowych lub magnetycznych, które pozwalają unikać potencjalnych zakłóceń. Jeśli podejrzewasz, że iPad, iPad Smart Cover, Smart Folio, Smart Keyboard Folio, Magic Keyboard do iPada lub Apple Pencil zakłóca pracę urządzenia medycznego, przestań używać tych produktów.

Urządzenia medyczne, takie jak wszczepione rozruszniki serca lub defibrylatory mogą zawierać czujniki reagujące na magnesy i nadajniki radiowe znajdujące się w bliskiej odległości. Aby uniknąć potencjalnych zakłóceń pracy tych urządzeń, zachowaj bezpieczną odległość między danym urządzeniem a iPadem, nakładką Smart Cover, etui Smart Folio, etui Smart Keyboard Folio, klawiaturą Magic Keyboard do iPada oraz rysikiem Apple Pencil (więcej niż 15 cm). Skonsultuj się z lekarzem oraz producentem urządzenia, aby uzyskać szczegółowe wskazówki.

To nie jest urządzenie medyczne iPad nie jest urządzeniem medycznym i nie powinien być używany jako zastępstwo specjalistycznej opinii medycznej. Nie został zaprojektowany i nie jest przeznaczony do diagnozowania chorób i schorzeń, ani do stosowania w leczeniu, łagodzeniu, terapii lub profilaktyce chorób i schorzeń. Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje dotyczące Twojego zdrowia, skonsultuj się z podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną.

Uwarunkowania zdrowotne W przypadku uwarunkowań zdrowotnych lub wystąpienia symptomów, na które iPad lub pulsujące światło mogą mieć według użytkownika wpływ (np. napady padaczkowe, omdlenia, astenopia czy bóle głowy), przed rozpoczęciem używania iPada należy skonsultować się z lekarzem.

Atmosfera wybuchowa i inne warunki atmosferyczne Ładowanie iPada w miejscach potencjalnie zagrożonych wybuchem, w których powietrze zawiera wysokie stężenia łatwopalnych substancji, par lub cząstek (np. pyłu organicznego lub metalicznego albo kurzu) może być niebezpieczne. Narażenie iPada na działanie wysokich stężeń związków chemicznych używanych w przemyśle, w tym używanie go w pobliżu parujących źródeł gazów w stanie płynnym (na przykład helu) może uszkodzić iPada lub zakłócić jego działanie. Należy zwracać uwagę na wszelkie znaki ostrzegawcze i przestrzegać instrukcji.

Ruchy powtarzane Podczas wykonywania powtarzających się czynności, takich jak pisanie, wykonywanie gestów czy korzystanie z gier na iPadzie, może pojawić się uczucie dyskomfortu w dłoniach, rękach, nadgarstkach, ramionach, szyi i innych częściach ciała. W przypadku odczuwania dyskomfortu należy przestać korzystać z iPada i skonsultować się z lekarzem.

Zastosowania o potencjalnie krytycznych skutkach To urządzenie nie jest przeznaczone do użytku, w którym awaria urządzenia mogłaby prowadzić do śmierci, obrażeń lub poważnych zniszczeń środowiska.

Ryzyko zadławienia Niektóre akcesoria iPada mogą stwarzać ryzyko zadławienia dla małych dzieci. Akcesoria te należy chronić przed dziećmi.

Zakłócenia magnetyczne Klawiatura Magic Keyboard i etui Magic Keyboard Folio zawierają magnesy bezpiecznie utrzymujące iPada we właściwym miejscu. Unikaj umieszczania po wewnętrznej stronie klawiatury Magic Keyboard i etui Magic Keyboard Folio kart przechowujących dane na pasku magnetycznym, takich jak karty płatnicze lub magnetyczne karty hotelowe, ponieważ może to spowodować rozmagnesowanie karty.

Zapraszam do przeczytania wpisu, z którego dowiesz się:

  • Co powinna zawierać karta charakterystyki produktu chemicznego.
  • Jak jest zbudowana.
  • W jakim języku musi być karta charakterystyki.
  • Kto ma Ci ją przekazać.
  • Czy dla mydła do rąk czy domestosa też są potrzebne karty.

REACH

REACH to skrót od ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals. Jest to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 [1]. Obowiązuje ono bezpośrednio, co znaczy, że nie trzeba go wdrażać do prawa krajowego.

Obowiązuje wszystkie Państwa wspólnoty europejskiej. Najprościej mówiąc, ma ono za zadanie ujednolicić zasady stosowania produktów chemicznych oraz kontrolowany i przejrzysty przepływ „chemikaliów” między krajami Unii Europejskiej.

REACH jest podstawą prawną dla przygotowywania kart charakterystyki, ich zawartości i budowy.

CLP

CLP czyli skrót od ang. Classification, Labelling and Packaging. Obowiązuje państwa UE bez konieczności wdrażania do prawa krajowego. Jest to rozporządzenie, które określa zasady klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin chemicznych. Zasady te opierają się na globalnie zharmonizowanym systemie klasyfikacji i oznakowania chemikaliów. CLP [2] uzupełnia rozporządzenie REACH.

CLP jest podstawą prawną klasyfikacji, oznakowania i pakowania produktów chemicznych.

Czego dotyczą karty charakterystyki

Karta charakterystyki to zbiór informacji o substancji lub mieszaninie chemicznej. Dowiesz się z niej wszystkiego, co jest Ci potrzebne, aby dobrze zarządzać danym produktem chemicznym w zakładzie.

Z karty wyciągniesz między innymi takie informacje o produkcie:

  • Szkodliwości dla zdrowia.
  • Zasady pierwszej pomocy w sytuacji przypadkowego kontaktu z produktem, np. pryśnięcia do oka.
  • Środki ochrony indywidualnej i/lub zbiorowej, jakie należy stosować podczas pracy z danym produktem.
  • Informacje o postępowaniu z odpadem, np. kiedy produkt się przeterminuje i trzeba go wyrzucić.
  • Jak transportować, przechowywać i stosować produkt.
  • Te informacje są Ci potrzebne między innymi do:

  • Opracowania oceny ryzyka zawodowego jeśli na jakimś stanowisku stosuje się dany produkt.
  • Opracowania instrukcji postępowania na wypadek awarii lub wypadku.
  • Dobrania właściwych środków ochrony indywidualnej.
  • Kto dostarcza karty charakterystyki

    Karta charakterystyki musi być dostarczona bezpłatnie przez producenta produktu, dostawcę lub upoważnionego przedstawiciela.

    Karta musi być sporządzona w języku użytkownika. To znaczy, że jeżeli producentem jest np. Hiszpania, a sprzedaje swój produkt do Polski, to musi zapewnić kartę charakterystyki w języku polskim. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której producent przysłaby Ci kartę charakterystyki w języku hiszpańskim i zaproponował przetłumaczenie jej na polski w swoim zakresie.

    Wiąże się z tym pewna niedobra praktyka producentów (importerów lub upoważnionych przedstawicieli). W praktyce wielokrotnie spotkałam się z tym, że treść karty była przetłumaczona na polski w translatorze. Myślę, że doskonale wiesz jak wygląda takie tłumaczenie. Jest po polsku, ale jest kompletnie niezrozumiałe. Jeśli otrzymasz taką kartę, nie wahaj się odesłać jej producentowi z żądaniem przysłania karty, która jest zrozumiała. Jest to bezwzględny obowiązek producenta, a nie jego przysługa czy dobra wola. Po prostu: ma być!

    Jeżeli potrzebujesz podać takiemu producentowi podstawę prawną, to skopiuj sobie ten zapis: „Zgodnie z art. 31 ust. 5 rozporządzenia REACH, kartę charakterystyki dostarcza się w językach urzędowych państw członkowskich, na terytorium których substancja lub mieszanina jest wprowadzana do obrotu, chyba że zainteresowane państwa członkowskie postanowią inaczej. ” Państwa członkowskie raczej nie postanowią inaczej, więc karta musi być po polsku i kropka.

    Czy dla każdego produktu musi być karta?

    Nie dla każdego, ale dla większości.

    Karta charakterystyki musi być dostarczana dla:

  • Substancji i mieszanin sklasyfikowanych jako niebezpieczne.
  • Mieszanin nie sklasyfikowanych jako niebezpieczne, ale zawierających co najmniej 1% ( 0. 2% dla gazów) substancji stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub środowiska.
  • Substancji dla której ustalono NDS (dotyczy to również składników mieszaniny).
  • W praktyce wygląda to tak, że producenci na ogół są świadomi swoich obowiązków i dostarczają karty charakterystyki dla w/w produktów.

    W przypadku gdy do jakiegoś produktu nie trzeba przygotowywać karty, producenci zazwyczaj dostarczają informację o braku szkodliwości produktu w jeden z poniższych sposobów:

  • Przysyłają kartę charakterystyki, w której uwzględniają informację, że produkt nie jest niebezpieczny. – Moim zdaniem to najlepsza praktyka.
  • Przysyłają kartę produktu chemicznego z informacją, że produkt nie jest niebezpieczny. – Też ok.
  • Nie przysyłają nic i trzeba się upominać, żeby poinformowali, że produkt nie jest niebezpieczny. Zazwyczaj odpowiadają mailowo lub przysyłają pismo z oświadczeniem. – Nie jest to fajne. Jeśli producent podchodzi poważnie do swoich obowiązków, to nawet jeśli produkt nie jest niebezpieczny, to z własnej inicjatywy powinien o tym poinformować użytkownika.
  • Często pojawiają się wątpliwości czy karty charakterystyki dla środków czystości (np. domestosa) również należy mieć. Odpowiedź brzmi: tak. Jest to produkt chemiczny niebezpieczny dla zdrowia, stosowany w zakładzie, więc kartę charakterystyki dla niego również musisz przechowywać.

    Budowa karty charakterystyki

    Układ i zawartość karty charakterystyki narzuca rozporządzenie REACH. Karta składa się zawsze z 16 sekcji. Każda z sekcji zawiera stałą liczbę podsekcji. Wyjątek stanowi sekcja 3., w której należy uwzględnić jedynie odpowiednio podsekcję 3. 1 albo 3. 2.

    SEKCJA 1: Identyfikacja substancji/mieszaniny i identyfikacja spółki/przedsiębiorstwa

    1. 1. Identyfikator produktu
    1. Istotne zidentyfikowane zastosowania substancji lub mieszaniny oraz zastosowania odradzane
    1. 3. Dane dotyczące dostawcy karty charakterystyki
    1. 4. Numer telefonu alarmowego

    SEKCJA 2: Identyfikacja zagrożeń

    2. Klasyfikacja substancji lub mieszaniny
    2. Elementy oznakowania
    2. Inne zagrożenia

    SEKCJA 3: Skład/informacja o składnikach

    3. Substancje
    3. Mieszaniny

    SEKCJA 4: Środki pierwszej pomocy

    4. Opis środków pierwszej pomocy
    4. Najważniejsze ostre i opóźnione objawy oraz skutki narażenia
    4. Wskazania dotyczące wszelkiej natychmiastowej pomocy lekarskiej i szczególnego postępowania z poszkodowanym

    SEKCJA 5: Postępowanie w przypadku pożaru

    5. Środki gaśnicze
    5. Szczególne zagrożenia związane z substancją lub mieszaniną
    5. Informacje dla straży pożarnej

    SEKCJA 6: Postępowanie w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska

    6. Indywidualne środki ostrożności, sprzęt ochronny i procedury w sytuacjach awaryjnych
    6. Środki ostrożności w zakresie ochrony środowiska
    6. Metody i materiały zapobiegające rozprzestrzenianiu się skażenia i służące do usuwania skażenia
    6. Odniesienia do innych sekcji

    SEKCJA 7: Postępowanie z substancjami i mieszaninami oraz ich magazynowanie

    7. Środki ostrożności dotyczące bezpiecznego postępowania
    7. Warunki bezpiecznego magazynowania, w tym informacje dotyczące wszelkich wzajemnych niezgodności
    7. Szczególne zastosowanie(-a) końcowe

    SEKCJA 8: Kontrola narażenia/środki ochrony indywidualnej

    8. Parametry dotyczące kontroli
    8. Kontrola narażenia

    SEKCJA 9: Właściwości fizyczne i chemiczne

    9. Informacje na temat podstawowych właściwości fizycznych i chemicznych
    9. Inne informacje

    SEKCJA 10: Stabilność i reaktywność

    10. Reaktywność
    10. Stabilność chemiczna
    10. Możliwość występowania niebezpiecznych reakcji
    10. Warunki, których należy unikać
    10. 5. Materiały niezgodne
    10. 6. Niebezpieczne produkty rozkładu

    SEKCJA 11: Informacje toksykologiczne

    11. Informacje dotyczące skutków toksykologicznych

    SEKCJA 12: Informacje ekologiczne

    12. Toksyczność
    12. Trwałość i zdolność do rozkładu
    12. Zdolność do bioakumulacji
    12. Mobilność w glebie
    12. Wyniki oceny właściwości PBT i vPvB
    12. Inne szkodliwe skutki działania

    SEKCJA 13: Postępowanie z odpadami

    13. Metody unieszkodliwiania odpadów

    SEKCJA 14: Informacje dotyczące transportu

    14. Numer UN (numer ONZ)
    14. Prawidłowa nazwa przewozowa UN
    14. Klasa(-y) zagrożenia w transporcie
    14. Grupa opakowaniowa
    14. Zagrożenia dla środowiska
    14. Szczególne środki ostrożności dla użytkowników
    14. 7. Transport luzem zgodnie z załącznikiem II do konwencji MARPOL i kodeksem IBC

    SEKCJA 15: Informacje dotyczące przepisów prawnych

    15. Przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska specyficzne dla substancji lub mieszaniny
    15. Ocena bezpieczeństwa chemicznego

    SEKCJA 16: Inne informacje

    Powiązane wpisy:

  • Produkty chemiczne to zadanie dla BHP czy OŚ?
  • Kiedy trzeba wykonywać i aktualizować ocenę ryzyka zawodowego
  • Co to jest stanowisko pracy? I dlaczego często jest źle rozumiane?
  • Kto ponosi odpowiedzialność za stan BHP w zakładzie?
  • Prace uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią
  • Jak przygotować się do kontroli Państwowej Inspekcji Pracy?
  • Podstawy prawne:

    [1] REACH – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006. 

    Pełna nazwa: Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE z późn. zm.

  • Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/830 z dnia 28 maja 2015 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) – w tej nowelizacji REACH znajdziesz informacje o budowie karty charakterystyki
  • [2] CLP – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 z późn. zm. 

    Informacje dotyczące bezpieczeństwa Emerson Fisher 1066sr

    Bezpośredni link do pobrania Informacje dotyczące bezpieczeństwa Emerson Fisher 1066sr

    Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

    Ostatnia aktualizacja Informacje dotyczące bezpieczeństwa Emerson Fisher 1066sr